Zeusnabytek.cz

Hledat

Co je masiv?

Masivní materiály se dělí podle použitého dřeva na měkké a tvrdé. Měkké se vyrábějí ze smrku, jasanu a borovice, tvrdé z listnáčů buku, dubu, javoru….


Surové dřevo se zpracuje na fošny, desky nebo přířezy a dále se suší na vlhkost vhodnou pro interiér (surové dřevo má vlhkost až 70%, nábytkový díl jen 10%). Při tomto procesu se dřevo zkroutí, zohýbá a částečně popraská. Následně se suché dřevo zpracuje na bezvadné přířezy, z kterých je možné slepit nábytkový polotovar (odstraní se vady jako praskliny a suky, materiál se ze všech stran ohobluje a srovná).


Vlastností dřeva je jeho reakce na vzdušnou vlhkost, kterou buď přijímá nebo vydává a udržuje tak rovnoměrnou vlhkost prostředí. Tento jev je doprovázený objemovými změnami dřeva – bobtnáním a sesycháním, které může vést k mírným prohnutím velkých desek.


Spárovka je deska, která je slepena z dřevěných lišt nebo hranolků. Po vytvrdnutí lepidla a aklimatizace, se desky brousí do konečné podoby. Celá výroba probíhá v klimatizovaných podmínkách, kde vlhkost a teplota odpovídá hodnotám v interiéru, kde bude výsledný produkt umístěn.


Laťovka je oboustraně odýhovaná spárovka z měkkého dřeva. Esteticky působí jako tvrdé dřevo, ale má nevýhody měkkého dřeva. použití pro dvířka nábytku a dílce nenamahané tlakem a krutem.


Specifikám jednotlivých druhů masivních polotovarů odpovídá i jejich cena.


Surové měkké dřevo je levnější než tvrdé (rychleji roste, menší pevnost v tlaku a tahu).


Tvrdé dřevo je pevnější, odolnější proti klimatickým změnám a mech. poškození.


DomůDomů

Košík  

(prázdný)

Novinky

Momentálně nejsou žádné novinky